Kupon obveznice (engl. Coupon)

Kupon je iznos koji izdavatelj obveznice periodično isplaćuje držatelju obveznice. U većini slučajeva se obveznice izdaju uz fiksnu kamatnu stopu. Međutim, obveznice mogu biti ugovorene uz promjenjivu kamatnu stopu koja može biti povezana i sa određenim indeksima tržišta novca, npr. LIBOR. Sam iznos kamatne stope obveznice ovisi o trenutnoj visini kamatne stope na tržištu, roku dospijeća obveznice i kredibilitetu izdavatelja. Naziv kupon dolazi iz prošlosti kada je svaka obveznica imala kupone koji su bili sastavni dio obveznice. Na kuponski datum držatelj kupona bi uzeo jedan kupon i u poslovnici banke bi ga zamijenio za adekvatnu količinu novaca.


Kuponski datumi (engl. Coupon dates)

Kuponski datumi su datumi na koje se vrši isplata kupona. U većini slučajeva u SAD-u obveznice se isplaćuju u polugodišnjim anuitetima, dok je u europskoj praksi uobičajeno da se kupon isplaćuje jedanput godišnje.


Kupovna opcija (call opcija)

Kupovna opcija svome vlasniku daje pravo da na određeni datum u budućnosti ostvari kupovinu vrijednosnih papira po unaprijed dogovorenoj cijeni. Kod kupovne opcije mogućnost dobitka nije ograničena, a mogućnost gubitka je ograničena cijenom odustajanja od korištenja prava iz opcije, tj. cijenom same opcije.


Kvalificirani ulagatelj

Kvalificirani ulagatelji su ulagatelji koji na temelju važećeg odobrenja posluju kao investicijski ili mirovinski fond, kao društvo za upravljanje investicijskim fondom ili mirovinskim fondom, kao banka, osiguravajuće ili brokersko društvo te sva druga trgovačka društva ili fizičke osobe s time da neto vrijednost imovine tih društava i fizičkih osoba prelazi 200.000 eura i koji za potrebe ulaganja u određeni investicijski fond raspolažu gotovim novcem u iznosu od najmanje 100.000 eura. Kvalificirani ulagatelji u fondove rizičnog kapitala su ulagatelji koji na temelju važećeg odobrenja posluju kao investicijski ili mirovinski fond, kao društvo za upravljanje investicijskim fondom ili mirovinskim fondom, kao banka, osiguravajuće ili brokersko društvo te sva druga trgovačka društva ili fizičke osobe s time da neto vrijednost imovine tih društava i fizičkih osoba prelazi 20 milijuna kuna i koji za potrebe ulaganja u određeni investicijski fond raspolažu gotovim novcem u iznosu od najmanje 10 milijuna kuna.


Likvidnost

Likvidnost je sposobnost određenog oblika imovine da se u određenom vremenu pretvori u novac uz što manje troškove kako bi određeno društvo bilo u stanju podmiriti preuzete obveze. Novac predstavlja najlikvidniji oblik imovine.


MACD indikator

MACD (skraćenica od engleskog naziva za Moving Average Converegence Divergence) indikator uspoređuje dva pomična prosjeka cijene određene vrijednosnice. MACD se upotrebljava zajedno s 9-to dnevnim Eksponencijalnim pomičnim prosjekom kao signal. Signal koji se dobije upotrebom tog indikatora označava dobre trenutke za kupovinu ili prodaju vrijednosnih papira. Ovaj indikator je osmislio Gerald Appel.


Margin Racun (engl. Margin account)

Margin račun je račun kod prodavatelja terminskog ugovora na kojem kupac terminskog ugovora polaže određene vrijednosne papire ili novac s kojim će na dnevnoj razini izravnavati odstupanja između cijene terminskog ugovora i stvarne (dnevne) cijene robe kojom se trguje u terminskome ugovoru. Iznos margine se obično ugovora u rasponu od 5% do 15%, što bi značilo da se sve razlike u cijeni do ugovorene margine se namiruju s margin računa, a ukoliko iznos sredstava na margin računu nije dovoljan (u slučaju negativne razlike) za podmirenje te razlike, tj. duga prodavatelj terminskog ugovora će tražiti vlasnika računa da uplati dodatne sredstva na račun ili će prodati ugovorene vrijednosne papire koje su predmet terminskom ugovoru kako bi namirio svoj dug.


Mass Index

Mass Index formula predviđa promjenu trenda izračunavanjem raspona između visoke i niske cijene za svako razdoblje. Promjene nagiba indeksne linije signaliziraju moguće promjene trenda. Najčešće se koristi 9 dnevni eksponencijalni pomični prosjek za utvrđivanje je li promjena trenda signalizira trenutak za kupnju ili prodaju.


Median Price

Izračunava položajnu sredinu između najviše i najniže cijene.


MFI kamatne stope (engl. MFI Interest rates)

MFI kamatne stope su kamatne stope odobrene rezidentnim monetarnim financijskim institucijama (kreditnim institucijama), a odnose se na euro denominirane depozite i zajmove kućanstvima i ne financijskim institucijama koje su rezidenti euro područja. Te statistike se upotrebljavaju pri analiziranju monetarnih događaja i monetarnih transmisijskog mehanizma te pri analiziranju financijske stabilnosti euro područja.


Letter