Otkupni fond (engl. Sinking fund provision)

Otkupni fondovi su posebno namijenjena sredstva izdavatelja obveznice i namijenjena su isključivo za prijevremeni otkup obveznica. Otkup obveznica može se vršiti periodično u skladu s potpisanim ugovorima prilikom izdavanja obveznice. Otkup obveznica se vrši obično kada je njihova tržišna cijena uvećana za call opciju manja od nominalne cijene obveznice.


Otvoreni investicijski fond

Otvoreni fond funkcionira na principu prikupljanja novčanih sredstava kroz javnu prodaju udjela u investicijskom fondu. Otvoreni investicijski fond s javnom ponudom može izdavati samo jednu vrstu udjela i ne smije izdavati niti jednu drugu vrstu vrijednosnih papira koji nose prava na bilo koji dio imovine fonda. Otvoreni investicijski fondovi ulažu u likvidne vrijednosne papire, tj. one vrijednosne papire s kojima se svaki radni dan trguje na burzama. Na taj je način moguće svaki dan, kada je tržište vrijednosnih papira otvoreno, odrediti vrijednost njegove imovine, a i sama likvidnost imovine fonda je u takvim slučajevima veća. Dijelimo ih na: otvorene investicijske fondove s javnom ponudom, otvorene investicijske fondove s privatnom ponudom i otvorene investicijske fondove rizičnog kapitala s privatnom ponudom.


Otvoreni investicijski fond s javnom ponudom

Otvoreni investicijski fond s javnom ponudom jest zasebna imovina, bez pravne osobnosti, koju uz odobrenje Nadzornog tijela osniva društvo za upravljanje, s ciljem prikupljanja novčanih sredstava javnom ponudom udjela u fondu, čija se sredstva ulažu u skladu s odredbama ovoga Zakona i čiji imatelji udjela imaju pravo, pored prava na razmjerni udio u dobiti fonda, u svako doba zahtijevati isplatu udjela i na taj način istupiti iz fonda. Otvoreni investicijski fond s javnom ponudom može izdavati samo jednu vrstu udjela i ne smije izdavati niti jednu drugu vrstu vrijednosnih papira koji nose prava na bilo koji dio imovine fonda. Udjel može glasiti na iznos koji nije djeljiv cijelim brojem, odnosno može glasiti na decimalan iznos.


Otvoreni investicijski fond s privatnom ponudom

Otvoreni investicijski fond s privatnom ponudom jest zasebna imovina bez pravne osobnosti, koju uz odobrenje Nadzornog tijela osniva društvo za upravljanje, s ciljem prikupljanja novčanih sredstava privatnom ponudom udjela u fondu, čija se sredstva ulažu u skladu s ciljevima ulaganja i ograničenjima ulaganja utvrđenim prospektom fonda te čiji imatelji udjela imaju pravo, pored prava na razmjerni udio u dobiti fonda, na način i pod uvjetima utvrđenim prospektom fonda, zahtijevati isplatu udjela i na taj način istupiti iz fonda.


Otvoreni investicijski fondovi rizicnog kapitala s privatnom ponudom

Otvoreni investicijski fondovi rizičnog kapitala s privatnom ponudom. Društvo za upravljanje otvorenim investicijskim fondovima rizičnog kapitala osniva se u pravnom obliku društva s ograničenom odgovornošću ili dioničkog društva, kojemu je predmet poslovanja isključivo osnivanje i upravljanje otvorenim investicijskim fondovima rizičnog kapitala s privatnom ponudom, odnosno ulaganje novčanih sredstava u vlastito ime i za račun imatelja udjela fondova te obavljanje drugih poslova određenih zakonom.


Panda obveznica (engl. Panda bond)

Panda obveznice su obveznice koji su denominirane u kineskim renminbima, a izdane su na kineskom tržištu od strane ne kineskog društva ili vlade neke druge nacije.


Panel

Panel je termin koji se upotrebljava unutar bankarskog sistema Srbije i koji označava popis banaka koje su potpisale Pravila kojima se određuje način izračunavanja stope za Belibor i Beoniu. Panel banaka sastoji se od 10 banaka: Inteza banka, HVB Banka, Hypo-Alpe-Adria Bank, Alfa banka, Komercijalna banka, Kulska banka, Nacionalna štedionica banka, Nacionalna banka Grcke, Raiffeisenbank, Vojvodanska banka i Udruženja banaka Srbije. Banka koja želi biti uključena u Panel mora ispunjavati slijedeće uvjete: mora biti aktivna na kratkoročnom dinarskom tržištu, odnosno na međubankarskom novčanom tržištu, tržištu državnih zapisa ili repo tržištu. Mora imati bilancu veću od 100 mil. eura i mora biti prihvaćena od ostalih članica Panela i mora prihvaćati pravila Panela.


Participativna povlaštena dionica

Participativna povlaštena dionica daje imatelju dionice, u skladu s odlukom o izdavanju dionica, pravo da pored određene dividende naplati i dividendu koja pripada imateljima redovnih dionica.


Pasiva

U pasivi društva su prikazani izvori sredstava iz kojih je financirana sva imovina društva. Dijeli se na kapital društva, rezerviranja, dugoročne obveze (sve obveze koje moraju biti podmirene u roku većem od jedne godine), kratkoročne obveze (sve obveze koje moraju biti podmirene u roku kraćem od jedne godine), odgođeno plaćanje troškova i prihod budućih razdoblja te izvanbilančni zapisi. Unutar kategorije kapitala društva nalaze se sljedeće stavke: temeljni (upisani kapital), kapitalne rezerve, rezerve iz dobiti, revalorizacijske rezerve, zadržana dobit ili preneseni gubitak i dobit ili gubitak poslovne godine.


PEG

PEG je skraćenica od Price/Earnings To Growth i tim pokazateljem se određuje vrijednost dionice uzimajući u obzir budući rast zarada društva. PEG je jedan od najčešćih pokazatelja za izračunavanje potencijalne vrijednosti dionice. Tumačenje PEG pokazatelja - što je vrijednost PEG-a manja to se smatra da je ta dionica podcjenjenija u odnosu na njezinu realnu vrijednost.


Letter