Baltic Dirty Tanker Index (BDTI)

Baltic Dirty Tanker indeksom se mjeri cijena vozarine brodskog prijevoza sirove nafte.


Baltic Dry Index (BDI)

Baltic Dry Indeks je indeks koji objavljuje londonska podružnica Baltičke burze, a sama vrijednost indeksa predstavlja procjenu cijene brodskog prijevoza rasutih tereta. U obzir se uzimaju ugovorene cijene na 26 svjetskih najznačajnijih ruta mjerene na vremenskoj i destinacijskoj osnovi. Vrijednost indeksa pokriva Handymax, Panamax i Capesize "suhe" brodove za rasuti teret, dakle brodove s natkritim tovarnim prostorom (dry bulk carriers). Teret koji takvi brodovi prevoze može biti ugljen, željezna rudača, žitarice.

Baltic Dry Index (BDI) nam govori koliko košta brodski prijevoz sirovina - poput željezne rude, čelika, cementa, ugljena i slično - širom svijeta. Baltic Dry Index sastavlja svakodnevno Baltička burza. Za sastavljanje indeksa, članovi Baltičke burze pozivaju brodove za suhi rasuti teret širom svijeta kako bi vidjeli kakve su njihove cijene za 22 različita otpremna puta širom svijeta. Jednom kada dobiju ove brojeve, sastavljaju ih i pronalaze prosjek. Kako bi osigurali da dobivaju sveobuhvatan pregled cjelokupne brodske industrije kada gledaju različite troškove otpreme, Baltička burza razmatra troškove za svaku od sljedeće četiri veličine brodova:

  • Capemax (10 posto svjetske flote): brodovi koji mogu prenijeti 100.000+ tona mrtve težine i preveliki su za prolazak kroz Panamski kanal
  • Panamax (19 posto svjetske flote): brodovi koji mogu prevesti 60.000 do 80.000 tona mrtve težine i jedva se uklapaju kroz Panamski kanal
  • Handymax, odnosno Supramax (37 posto globalne flote): brodovi koji mogu prevesti 45.000-59.000 tona mrtve težine
  • Handyize (34 posto globalne flote): brodovi koji mogu prevesti 15.000 do 35.000 tona mrtve težine



Zašto investitori promatraju Baltic Dry Index


Baltic Dry Index vodeci je pokazatelj koji pruža jasan uvid u globalnu potražnju za robom i sirovinama. Činjenica da se Baltic Dry Index usredotočuje na sirovine važno je jer potražnja za sirovinama daje pogled u budućnost. Proizvodači kupuju sirovine kada žele započeti izgradnju gotovih proizvoda i infrastrukture - poput automobila, teške mehanizacije, cesta, zgrada i tako dalje. Proizvodači prestaju kupovati sirovine kada imaju višak zaliha i kad zaustave infrastrukturne projekte. Obično se povećava potražnja za robom i sirovinama kada globalna ekonomija raste. Za investitore je korisno znati kada globalna ekonomija raste jer to znaci da bi cijene dionica, cijene robe i vrijednosti robnih valuta trebalo rasti. Suprotno tome, potražnja za robom i sirovinama smanjuje se kada globalna gospodarstva usporavaju ili ugovaraju. Za investitore je korisno znati kada se globalno gospodarstvo ugovara jer to znaci da bi cijene dionica, cijene robe i vrijednosti robnih valuta trebalo biti u opadanju.

Baltic Dry Index je također uvjerljiv pokazatelj jer je jednostavan, indikator u stvarnom vremenu, s kojim je teško manipulirati. Neke ekonomske pokazatelje

  • poput stopa nezaposlenosti,
  • indeksa inflacije i
  • cijena nafte


teško je protumačiti jer vlade, špekulanti i drugi kljucni igrači mogu manipulirati njima ili utjecati na njih. Baltičkim suhim indeksom, s druge strane, teško je manipulirati, jer ga pokreću jasne sile ponude i potražnje.

Opskrba koja utječe na Baltički indeks suhoće je opskrba brodova na raspolaganju za kretanje materijala širom svijeta. Teško je manipulirati ili iskriviti ovu opskrbu, jer su potrebne godine da se izgradi novi brod koji bi se mogao staviti u uporabu radi povećanja opskrbe, a koštalo bi puno previše da se brodovi ostave prazni u pokušaju smanjenja opskrbe. Potražnja koja utječe na Baltic Dry Index je potražnja proizvođača robe kojima je potrebna sirova roba za proizvodnju. Teško je manipulirati ili izobličiti potražnju, jer izračunavaju je samo oni koji su narudžbe poslali s otpremninom sirove robe. Nitko neće platiti da rezervira teretni brod Capemax koji ga zapravo i ne želi koristiti.


Tumacenje Baltic Dry Index


Baltic Dry Index obicno raste s povecanjem potražnje za robom i sirovinama, a smanjuje se i vrijednost potražnje za robom i sirovinama.

Evo što to obicno znaci kada se Balticki indeks suha okrene i pocne kretati prema gore:

  • Globalne ekonomije pocinju ili nastavljaju rasti
  • Tvrtke pocinju ili nastavljaju rasti
  • Cijene dionica trebaju poceti ili nastaviti s rastom vrijednosti
  • Cijene robe trebale bi poceti ili nastaviti povecavati vrijednost
  • Vrijednost robnih valuta - poput kanadskog dolara (CAD), australskog dolara (AUD) i novozelandskog dolara (NZD) - trebala bi poceti ili nastaviti s povecanjem vrijednosti


Evo što to obicno znaci kada se Baltic Dry Index okrene i pocne kretati dolje:

  • globalne ekonomije pocinju ili nastavljaju ugovoriti
  • tvrtke pocinju ili nastavljaju sklapati ugovore
  • cijene dionica trebaju poceti ili nastaviti smanjivati ??vrijednost
  • cijene robe trebale bi poceti ili nastaviti smanjivati ??vrijednost
  • vrijednost robnih valuta - poput kanadskog dolara (CAD), australskog dolara (AUD) i novozelandskog dolara (NZD) - trebala bi poceti ili nastaviti smanjivati ??vrijednost.



Belibor

Belibor je referentna kamatna stopa za dinarska sredstva ponuđena od banaka, učesnica Panela, na srpskom međubankarskom tržištu. Kotirana je za valutu isti dan kada je sistem R.T.G.S. otvoren za plaćanje, na osnovu stvarnoga broja dana u odnosu na godinu od 360 dana i sadrži dva decimalna mjesta.


Beonia

Beonia je efektivna "prekonoćna" kamatna stopa izračunata kao ponderirani prosjek svih dinarskih "prekonoćnih" pozajmica na srpskom tržištu koje su plasirale banke, članice Panela, uključujući i plasmane date drugim bankama van Panela, na osnovu stvarnog broja dana u odnosu na godinu od 360 dana i sadrži dva decimalna mjesta.


Bilanca (engl. Balance sheet)

Bilanca je sustavni pregled imovine, obveze i kapitala na određeni datum (primjerice 31.12.). Sastoji se od aktive i pasive. U aktivi društva, tj. bilanci prikazana je imovina društva. U pasivi prikazani su izvori iz kojih je financirana imovina koju društvo upotrebljava u proizvodnji.


Blagajnički zapisi (engl. Treasury Bill / Bill)

Vidi obveznica.


Bollinger Bands

Bollinger formula izračunava dvije standardne devijacije iznad i ispod jednostavnog pomičnog prosjeka cijene. Budući da je standardna devijacija je mjera volatilnosti, gornji Bollinger Band ukazuje na prekupljenost na tržištu, a donji Bollinger Band ukazuje na preprodanost na tržištu.


Bollingerovi pojasevi

Bollingerovi pojasevi (engl. Bollinger Bands) je indikator koji se iscrtava na razini +/- dvije standardne devijacije u odnosu na razinu (krivulju) koja se dobije izračunom jednostavnoga pomičnog prosjeka cijene. Kako se standardnom devijacijom mjeri volatilnost cijene vrijednosnice, tako se ona može koristiti kao pouzdani indikator volatilnosti cijeloga tržišta. Velika standardna devijacija znak je volatilnoga tržišta (tržišta koje ima izražene oscilacije u cijenama vrijednosnih papira), dok se manje razine standardne devijacije povezuju s smirenim tržištem kapitala (manje promjene u cijenama). Bollinger Bands je vrlo jednostavna i pouzdana metoda s kojom se može mjeriti volatilnost i relativne razine cijena kroz određeno vremensko razdoblje. Kada krivulja cijene presječe gornju krivulju Bollinger Bands indikatora tada nam ta situacija signalizira da je to dobar trenutak za prodaju vrijednosnog papira. U slučaju kada krivulja cijene presječe donju krivulju Bollinger Bands indikatora tada je to dobar trenutak za kupovinu tog vrijednosnog papira.


Breakwave Dry Freight Futures Index (BDRYFF)

Breakwave Dry Freight Futures Index (BDRYFF) namijenjen je praćenju tržišta suhog tereta kroz terminske terminske ugovore sa ponderiranim prosječnim dospijećem od približno 60-70 dana i sektorskim ponderom od 50% Capesize ugovora, 40% Panamax ugovora i 10% Supramax ugovora. Breakwave Dry Freight Futures Index koristan je alat za sudionike na tržištu kako bi procijenili očekivanja tržišta u pogledu kratkoročnog smjera i razine spot cijena. Iako se ponderiranje različitih klasa imovine malo razlikuje od Baltic Dry Index (50%-40%-10% naspram 40%-30%-30% za BDRYFF i BDI), kroz povijest su dva indeksa pokazala snažnu pozitivnu korelaciju od više od 85% u posljednjih pet godina.


Bruto profitna marža

Bruto profitna marža u omjer stavlja dobit prije poreza koja je uvećana za kamate i ukupan prihod društva. Što je omjer veći to je stanje u društvu bolje.


Letter