HARPEX

HARPEX indeks se koristi iz izračun prijevoza robe brodovima u kontejnerima. U odnosu Baltic Dry Index najviše se razlikuje po tome što u njegov obračun ulazi puno veći broj proizvoda koji se mogu prevoziti dok se Baltic Dry Index uglavnom bazira na sirovim ili poluproizvodima, tj. na tzv. commodities.


Imovina (engl. Assets)

Imovina je resurs kojeg kontrolira poduzetnik, tj. društvo kao rezultat prošlih događaja i od kojeg se očekuje priljev budućih ekonomskih koristi. Buduće ekonomske koristi iz imovine mogu pritjecati tako da imovina bude: upotrijebljena pojedinačno ili u kombinaciji s ostalom imovinom u procesu proizvodnje, razmijenjena za neku drugu imovinu, upotrijebljena za podmirivanje obveza ili bude podijeljena vlasnicima društva (dividenda). Imovina se mjeri po metodi troška nabave (po iznosu novca ili novčanih ekvivalenata koji je plaćen za taj oblik imovine ili po fer vrijednosti naknade dane za njezin nabavu), tekućeg troška (imovina se mjeri po iznosu novca ili novčanih ekvivalenata kojeg bi trebalo isplatiti ako bi se ona nabavljala u sadašnjosti), utržive vrijednosti (imovina se mjeri po iznosu novca koji se može dobiti prodajom određene imovine društva), sadašnje vrijednosti (imovina se evidentira po diskontiranoj sadašnjoj vrijednosti budućih neto novčanih priljeva za koje se očekuju da će se ostvariti od toga oblika imovine) i fer vrijednosti (koja se utvrđuje kao iznos za koji se neka imovina može razmijeniti između informiranih nepovezanih stranaka koje su volje obaviti transakciju određenim oblikom imovine društva).


Imovina investicijskog fonda

Imovina investicijskog fonda je u vlasništvu članova investicijskog fonda, srazmjerno njihovom učešću u fondu tj. broju obračunskih jedinica fonda koje posjeduju. Imovina investicijskog fonda odvojena je od društva za upravljanje investicijskim fondom. Vrijednost neto imovine otvorenoga investicijskog fonda s javnom ponudom izračunava se svakog dana, u vrijeme naznačeno u prospektu. Društvo za upravljanje dužno je narednoga radnog dana obavijestiti Nadzorno tijelo o vrijednosti imovine otvorenoga investicijskog fonda, stanju obveza i naknada, te cijeni udjela otvorenoga investicijskog fonda za datum izračuna.


Indeks obvezničkog tržišta (engl. Bond market index)

Indeksi obvezničkog tržišta su indeksi uz pomoć koji se promatra stanje na obvezničkom tržištu i mogu se podijeliti ovisno o izdavatelju samih obveznica, tj. da li se radi o obveznicama koje je izdala vlada neke zemlje, određena kompanija ili se radi o obveznicama visoka prinosa i sl. Ono što je zajedničko svim indeksima da su ponderirani tržišnom kapitalizacijom. Najpoznatiji su Lehman Aggregate Bond Index, Lehman U.S. Aggregate, Salomon BIG, Merryl Lynch Domestic Master, Salomon Smith Barney World Government Bond Index, J.P. Morgan Govrenment Bond Index, FTSE UK Gilts Index Series...


Indeks relativne snage - RSI indikator

Indeks relativne snage (engl. Relative Strength Index) je momentni oscilator koji uspoređuje uzlazna kretanja. Zaključne cijene s preostalim padajućim kretanjima. Rezultat toga indeksa kreće se u rasponu od 0 do 100. Indeks relativne snage je razvio J. Welles Wilder.


Instrument tečajne politike HNB-a

Instrument tečajne politike HNB-a su devizne aukcije putem kojih središnja banka kupuje odnosno prodaje devize poslovnim bankama. Najčešći oblik aukcije je aukcija u kojoj poslovne banke u ponudama koje dostavljaju HNB-u naznačuju željene iznose (u eurima) i cijenu (tečaj) deviznih transakcija. Na temelju pristiglih ponuda HNB donosi odluku o iznosu intervencije i tečaju.


Intervalutarni tečaj

Intervalutarni tečaj predstavlja razmjenu efektivnog novca jedne zemlje za efektivni novac neke druge zemlje.


Investicijski fondovi (engl. Investment fund, investment unions, mutual funds)

Investicijski fondovi su posrednici financijskog tržišta koji prodajom udjela, tj. učešća u imovini investicijskog fonda prikupljaju sredstva koja plasiraju u vrijednosne papire koji se prodaju na organiziranim tržištima kapitala ili novca (burzama). Poslovanje investicijskih fondova regulirano je zakonskim aktima, a kontrolu nad njihovim poštivanjem provodi Nadzorno tijelo. U Hrvatskoj to je HANFA. U skladu s mogućnošću učlanjenja u investicijske fondove dijelimo ih na otvorene i zatvorene investicijske fondove. U skladu s investicijskim ciljevima i investicijskom politikom otvorene investicijske fondove dijelimo na: dioničke fondove, obvezničke, mješovite, kratkoročno obvezničke i novčane. Vrsta fonda, investicijski ciljevi i politika svakog fonda moraju biti jasno definirani u statutu i prospektu fonda. S obzirom na vrstu ulaganja zatvorene investicijske fondove dijelimo na: fondove koji ulaže u uvrštene vrijednosne papire, fondove koji ulažu u neuvrštene vrjednose papire i nekretninske fondove. Fondom se smatra i svaki pravni subjekt, društvo ili zasebna imovina, bez obzira na pravni oblik, u kojoj se sudjelovanje – bilo putem dionica, udjela ili kakvog prava – nudi s ciljem prikupljanja uloga u gotovom novcu te s izričitom namjerom ulaganja više od 60% tih uloga u portfelj vrijednosnih papira, novčanih depozita i svih drugih vrsta imovine, pri čemu ulagatelji nemaju svakodnevni nadzor nad donošenjem odluka o ulaganjima, a osnovni je cilj osigurati ulagateljima povrat na njihova ulaganja, i to bilo u dobiti ili kakvoj drugoj koristi. Fondovi se upisuje u registar fondova.


Isprava o dionici

Isprava o dionici sastoji se od sljedećih dijelova: plašta dionice u koji se unose sve odrednice koje su za tu dionicu bitne, kuponskog arka za naplatu eura i talona uz pomoć kojeg se imatelju dionice jamce prava na nove kuponske arke ako su iskorišteni svi kuponi za isplatu dividende (talon mora sadržavati broj dionice na koju se odnosi).


Izračunavanje deviznog tečaja

Devizni tečaj predstavlja cijenu domaćeg novca izraženu u stranom novcu. On prvenstveno zavisi od ponude i potražnje za dotičnim novcem na deviznom tržištu jer odnos ponude i potražnje dovodi do konačnog formiranja deviznog tečaja. No, osim ponude i potražnje na kretanje deviznog tečaja utječu i druge varijable kao što su: trend tržišta, vremenska neusklađenost plaćanja za uvoz i naplata izvoza, pregovaračka vještina subjekata u vanjskoj trgovini, tržišna očekivanja u pogledu terminskih tečajeva, špekulativna kretanja kapitala…


Letter